Jdi na obsah Jdi na menu
 


Predátor
Děj predátora není asi třeba blíže představovat. Ale malé zopakování přímočarého děje nikdy neuškodí. Vydejme se proto do neprostupné džungle, kde na trénované vojáky čeká nepředstavitelný nepřítel, který si přijel na Zemi zalovit. Ale tentokrát narazil...

Speciální vojenská jednotka pod velením Majora Schaffera je povolána k záchranné akci nedaleko hranic. Armádní vrtulník spolu s ministrem zde spadl do nepřátelského území a má se za to, že zajatců se zmocnili místní partyzánské skupiny. Šestičlenné komando, které doprovází major George Dillon, t.č.agent CIA, brzy doráží na místo nehody, nehostinné džungle. Nenachází nic než opuštěné místo havárie a stopy partyzánů.

Vydává se po jejich stopách a brzy nachází krvavé místo, kde bylo několik lidí staženo z kůže a zavěšeno za stromy. Podle identifikačních známek je zjištěno, že se jednalo o americké vojáky. Komando dál vyráží po stopách až objevuje základnu partyzánů, kde jsou právě popravováni poslední zajatci. Skupina přepadne vesnici a během několika málo minut srovná se zemí.

Protože Schaffer nenachází na místě žádné důkazy o uneseném ministrovi, přitlačí na Dillona. Ukáže se, že jeho historka byla smyšlená a komando bylo využito k likvidaci nebezpečné skupiny povstalců operující poblíž hranic a využívající spojení se sovětskou armádou. Jednotka zklamaně odchází z vesnice a Dillon s sebou bere jako zajatce jedinou přeživší – dívku Annu.

Protože terén neumožňuje bezpečné přistání helikoptéry, je jednotka nucena se vydat hustým pralesem. Netuší, že celý jejich pohyb od výsadku sleduje mimozemský lovec. Poprvé udeří, když se Anna pokusí uprchnout a zabije prvního člena – Hawkinse. Než se vojáci stačí vzpamatovat a uvědomit si, kdo na ně vlastně útočí, zaútočí predátor podruhé a zabije Blainse. Ani následný razantní útok proti nepříteli, který jak se zdá, je maskován oblekem pohlcující světlo, nemá za následek nic než jen malé zranění predátora.

Protože terén je stále ještě nezpůsobilý k přistání helikoptéry, jsou nuceni vojáci okamžitě postupovat. Ačkoli přenocují na dobře hlídaném a ominovaném místě, predátorovi se podaří je obelstít a odnést si Blainsovo tělo. Jeho styl konečně přesvědčí vojáky o tom, že jejich nepřítel není z této země a disponuje zbraněmi, na které je třeba reagovat. Připraví past, ze které se ale podaří predátorovi uniknout, navíc odlétající část zraní Poncha. Dillon a Mac se pouští okamžitě po lovcově stopě ale jsou brzo zabiti.

Zbylá čtveřice míří k místu přistání, cestou se od nich oddělí Billy, který se symbolicky postaví predátorovi na kmenu. Je zabit a predátor míří za zbylou trojící. Zabije zraněného Poncha. Dutch pochopí predátorův účel, že si ho jako velitele programově nechává na závěr a donutí Annu, aby nebojovala a vydala se sama pro záchranu. Sám uniká dál beze zbraně a zraněný do džungle a predátor je mu v patách.

Díky náhodě se mu podaří odhalit, že zabalený do bahna ho predátor nevidí. Připraví se proto důkladně na závěrečný souboj s ním, kde beze zbytku využije prostředí džungle. Ihned po začátku boje se mu podaří připravit predátora o jeho dvě nejsilnější zbraně – maskování a ramenní zbraň se zaměřovačem. V souboji muže proti muži, kde predátor odhalí svojí tvář, Dutch de facto prohrává, ale podaří se mu predátora vlákat do pasti a shodit na něj těžký kmen stromu.

Predátor umírá, ale ještě před svojí smrtí spustí sebedestrukční mechanismus vyvolávající malý atomový výbuch. Dutch s obtížemi utíká. Záchranný vrtulník, s Annou na palubě, ho vyzvedává uprostřed zničené džungle a odlétá…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

je to moc hezký

(lada, 2. 4. 2010 19:57)

moc se mito liby jeto moc strašidelne a proto semi to libi

Predy

(Stana, 9. 3. 2008 18:18)

Predy no kdo se na nej hrabe ha nejlepsi z nejlepsich

Predátor

(Klára, 4. 9. 2007 12:59)

Predátor je nej.

Predátor 3?

(Michal Chocholatý, 8. 4. 2007 14:01)

Ahoj,

na

http://fantasy-scifi.net/citarna/clanky.php?cl=3889

byl konečně zveřejněn kompletní, sedm let starý román "Predátor v holocaustu", který nemohu publikovat, protože mi 20th Century Fox nechtějí udělit právo k použití postavy Predátora.

S pozdravem

Michal Chocholatý

deathcamp.treblinka@seznam.cz